Sallast-Sallasse

Projekti üldtutvustus:

Slaidiprogramm:  http://www.slideshare.net/triin70/sallast-sallasse

 

Sallast-Sallasse projekti tegevusi oleme arutanud ja projekti tutvustanud alljärgnevatel üritustel: 

23. septembril 2012 kohtusime Rootsi naisettevõtjatega. Tutvustasime Salla piirkonda, arutlesime elu võimalikkusest maapiirkonnas Eestis ja Rootsis ning leidsime palju ühiseid muresid ja rõõme. Tutvustasime Sallast-Sallasse projekti tegevusi, valminud meeneid ja matkamise võimalusi.

15. septembril 2012 toimus Emumäel suur sünnipäevapidu- vaatetorn sai 15 aastat vanaks. Ühtlasi avati valla kultuurikollektiividele ja mittetulundusühingutele pühendatud kujude allee. EAK esindus jagas infomaterjale, meeneid ja tutvustas Sallast-Sallasse projekti tegevusi.

Eva Klaasi pildid.  http://fotoalbum.ee/photos/emumagi/sets/1327051 

 

4. augustil 2012 käisime Jõgevamaal Juula külaseltsi kutsel "Heade mõtete messil". Lisaks suurepärasele korraldusele saime näha nende imekena külakoda ja külaplatsi, osaleda teematubades ja muidugi promoda Emumäge ja Sallast-Sallasse projekti. Aitäh Juulakatele!  

 Pildid: http://fotoalbum.ee/photos/emumagi/sets/1309725

 

21.juuli 2012 osalesime Veneveres Avatud Külaväravate päeval. Müüsime Emumäe piirkonna tooteid ja meeneid, jagasime infomaterjale, tutvustasime Sallast-Sallasse projekti.

Pildid:http://fotoalbum.ee/photos/emumagi/sets/1330189

12.-13. juulil toimus õppereis marsruudil Salla - Avinurme - Kauksi - Iisaku - Venevere.

Avinurmes tutvusime Elulaadikeskuse, Avinurme kiriku ja Puiduaidaga. Puiduaidas osalesime erinevates töötubades: valmistada sai laastukorve, maalida puidule ja meisterdada küünlaid. Päev jätkus elava aruteluga Emumäe ja Salla piirkonna meenete üle.

Järgmisel päeval tutvusime looduskeskusega, matkasime Kotka matkarajal, külastasime Iisaku muuseumi. Pärastlõunal uudistasime Venevere külamaja, matkarada ning telkimisplatsi ja huvitavat koduaeda Moora külas. Pildid: http://fotoalbum.ee/photos/emumagi/sets/1303305

 

04.juuni 2012 osalesime Väike-Maarjas Pandivere päevadel. Müüsime Emumäe piirkonna tooteid ja meeneid, jagasime infomaterjale, tutvustasime Sallast-Sallasse projekti.

26. mai 2012 -  EMUMÄE 8. JOOKS JA 2. LAAT

Maikuu viimasel laupäeval olid kõik jooksu- ja käimissõbrad oodatud Emumäe jooksule. Juba kaheksandat korda joosti ümber Põhja-Eesti kõrgeima tipu. Tänavuseks kordaminekuks on rajameister Enno Eilo poolt rajatud uued jooksurajad, mis võistlejatelt, keda oli kokku 200, vaid kiidusõnu said. Jooksuraja madalaima ja kõrgeima punkti kõrguste vahe on ca 50 meetrit, jooksjate sõnul on rada tehniline ja raske kuid väga huvitav.

Nagu ikka olid võistlusdistantsideks 10 ja 5,5 km, lühem ring oli avatud ka kõndijatele.

Jooksuga samaaegselt toimus ka Emumäe laat. Laadale ootasime oma käsitööd ja taimi müüma eelkõige kohalikke inimesi. EAK poolt pakkusime müüki piirkonna meeneid, infomaterjale, tutvustasime matkaradu ja jagasime selgitusi Sallast-Sallasse projekti kohta. 

Pildid:http://fotoalbum.ee/photos/emumagi/sets/1286365 


30.aprillil 2012 avasime Emumäel suvehooaja ja tähistasime volbriõhtut. Esinesid tantsugrupid Rakkest ja Simunast, pakkusime kringlit ja teed, valisime stiilsema noore nõia (vanad nõiad olid luuatuuril ja ei tahtnud maapeale hindamisele tulla). Lustakalt möödus kiireima luuaga lendaja selgitamine ning luua-loopimise ajaks olid ka juba vanad nõiad kohale lennanud! Osavaim nõiaperekond on Kärust, Riina & CO. Nagu ikka olime EAK "letiga" kohal - pakkusime infomaterjali ja meeneid jm tooteid.

Pimeduse saabudes oli tavainimestel Emumäel pisut kõhe kõndidagi, luudasid vedeles siin ja seal ning nõiad vuhisesid ootamatult mööda. 

Pildid:http://fotoalbum.ee/photos/emumagi/sets/1278967

 

21. jaanuaril 2012 toimus EAK koosolek, kus vaatasime tagasi möödunud aastale ja tegime plaane edaspidiseks, sh toimus arutelu Sallast-Sallasse projekti raames.

 

30.10.2011 toimus piirkonna külade ümarlaud. Seltsid-ühingute esindajad tutvustasid tehtud ja tulevikuplaane, arutasime projektiga Sallast-Sallasse seonduvat. Ümarlaual osalesid ka vallavanem ja volkogu esinaine.

Pildid: fotoalbum.ee/photos/emumagi/sets/1232864

 

07.10.2011 osalesime Väike-Maarjas Pandivere II ettevõtlusmessil, kus jagasime piirkonda tutvustavat infomaterjali, tutvustasime matkamarsruute, kauplesime piirkonna meenetega ning selgitasime Sallast-Sallasse projekti eesmärke ja tegevusi.

20. augustil toimunud Rakke valla päeval kostitasid Emumäe Arenduskeskuse ja Salla Mõisa Seltsi tublid koogiküpsetajad tänavakohvikus kohalikku rahvast. Lisaks maitsvatele küpsetistele sai tutvuda ka seltside tegevusega ja soetada endale kauneid tänulilli Emumäe toetuseks. Tutvustasime Sallast-Sallasse projekti raames toimunut.

Pildid: (Pildistanud Sander Hiire) 

http://www.flickr.com/photos/marianhiire/sets/72157627436045551/

http://fotoalbum.ee/photos/emumagi/sets/1203881

 

06.augustil 2011 toimus KÜLADE PÄEV SALLAS‎!

2011. aastal tähistavad paljud muistse Pudiviru külad oma esmamainimise 770. aastapäeva. Ehkki siinne kant on palju vanema asustusega, lähtutakse ajaloolisest Taani hindamisraamatust, kus  1241. aastal mainitakse esmakordselt Salla, nagu ka Tammiku, Lasinurme, Koila, Emumäe, Villakvere, Kaavere ja  Kadiküla küla.  Selle tähtpäeva puhul kutsusime kokku kunagise Salla valla piiresse jäävate külade praegusi ja endisi elanikke.  

Rääkisime külades täna toimuvast, tunnustasime oma tublisid inimesi, kuulasime külaliste sõnavõtte. Esmaettekandele tuli Salla valss. Külas oli Soome Salla valla esindus, kelle auks laulsime ka Soome Salla valssi. Külalistele jagasime mõlema valsi sõnu ja viisilehti. Loomulikult kasutasime võimalust projekti Sallast-Sallasse tutvustamiseks, Soome poole esindajad kasutasid võimalust ning võtsid aktiivselt sõna.  

Külade päeva auks istutame üheskoos kastani, soome sõpradelt saime kingiks kadaka. Tulevases Salla seltsimajas oli näitust: “Loodusjõud maamaja sees ja väljas” ja endises vallamajas oli võimalik tutvuda kohalike seltside tegevusega.

Aitäh kõigile peaaegu 400 inimeele, kes kohale tulid!

 Pildid: http://fotoalbum.ee/photos/emumagi/sets/1194773

          http://fotoalbum.ee/photos/emumagi/sets/1194115

 

17-21.juuli 2011. Järjekordne Eesti esindus oli külastamas Soome Sallat. Seekord saime saata kingitusteks juba oma piirkonna meeneid ja tooteid, koostasime viimase aja tegemistest slaidiprogrammi, tegime ettepaneku Vallovaara külale sõpruskülade kokkuleppe sõlmimiseks. 

Pildid:http://fotoalbum.ee/photos/emumagi/sets/1330227

Juuni 2011 - valmisid Emumäe piirkonna matkapaketid, kodulehel eraldi lehekülg - Emuturism!

 

28.mai -  EMUMÄE jooks ja laat

Laupäeval oli Emumäel sagimist kui palju - teeäär autosid täis ja igal pool ümber mäe võis märgata jooksaid ja kõndijaid. MTÜ Emumäe korraldatav Emumäe jooks oli järjekorras juba seitsmes. Osalejaid oli ca 200.

Samal aja toimus Päikesetõusu maja juures Emumäe 1. laat (korraldajaks MTÜ Emumäe Arenduskeskus). Kauplejaid oli nii lähedalt kui kaugelt, osta sai ehteid, klaasist vaase-kausse, vaipu, lapitekke, sokke, keraamikat ja igasugust muud tavapärasemat käsitööd. EAK oli laadal välja oma "letiga", müügil olid esimesed piirkonna meened, tutvustasime Sallast-Sallasse projekti. 
 
20.mai 2011 - Salla kooli õpilastel valmis Triinu juhendamisel geopeituse "Eesti nukk", mis saadetakse laia ilma rändama.

Pildid: http://fotoalbum.ee/photos/emumagi/sets/1330213

30.aprillil 2011 toimusid Emumäel talgud. Töötegijaid oli kokku 34 ning koos puhastati võsast vaatetornini viivat teed. Töö tehtud, asuti emumemmede valmistamise juurde. Supi ja tee kõrvale arutasime kuidas saaksime kasutada Sallast-Sallasse projekti jooksul nähtut ja kuuldut meie piirkonna heaks ja Emumäe arendamiseks. Tehti ettepanek piirkonna matkamarsruutide koostamiseks ning piirkonna meenete näidiste valmistamiseks.

Õhtul kell 6 avasime aga pidulikult Emumäe puhkeala hooaja - lauluga ja tantsuga. Kringel maitses ka hästi, kuum tee andis sooja. Maitule ääres tantsisime ja lustisime pimedani.

Pildid: http://fotoalbum.ee/photos/emumagi/sets/1147845

         http://fotoalbum.ee/photos/emumagi/sets/1147863

 

09. aprillil 2011 tähistas Rakke vald oma 19. sünnipäeva. Pakuti torti ja kiideti tublisid ja tegusaid  vallakodanikke. Meie kandi inimestest tänati Hando Kuntrot, Maie Madissooni, Eve Põldmaad, Piret Nurmetalut ja Katre Pohlakut. Tublid olete! Samas kasutasime võimalust Sallast-Sallasse projekti tutvustamiseks Rakke valla elanikele.

04.aprill 2011. Emumäe kodulehel on võimalik tutvuda Sallast-Sallasse projektiga - lisasime eraldi alamenüü.

30. märts 2011. Koostasime ülevaate külaskäigust Soome sallasse ning tutvustasime nähtut-kuuldut huvilistele Eesti Sallast.

24-27.märts 2011. PAIKi eestvedamisel algatatud rahvusvahelise projekti Sallast Sallasse raames osales EAK esindus külaskäigul Soome Vabariiki Salla valda. Koos Rakke Spordiklubi ja PAIK esindajatega osaleti seminaril geopeituse ja ühise kodulehekülje teemadel. Kuulasime Salla valla ja Vallovaara küla kogemusi suusaradade rajamisel, hooldamisel, vajaliku tehnika soetamisel. Salla valla spordijuht tutvustas ka valla poolt pakutavaid teisi sportimisvõimalusi. Saime süveneda Sallast-Sallasse projekti eesmärkidesse ja ülesannetesse ning arutada Eesti Salla poolset panust ja võimalusi. Tutvustasime Eesti Salla piirkonda, meie eesmärke ja käsilolevaid projekte.

Pildid: http://fotoalbum.ee/photos/emumagi/sets/1330215